Czy te narty będą dobre do funu?

Raz na jakiś czas spotykam się z pytaniem o dobre narty do funcarvingu. W roku 2002 nawet miało ono sens – większość nart wówczas produkowanych słabo trzymała na krawędziach, stąd trzeba było wybierać między dedykowanymi nartami do funcarvingu, a slalomkami. W kolejnych latach grupa nart Fun zniknęła i pozostały w zasadzie tylko narty slalomowe. Wydawało się, że to by było na tyle, jeśli chodzi o funcarving.

radarc

Fischer Radarc 2001/2002. Klasyczny przykład nart funcarvingowych.

Jednakże funcarvery nie do końca “wymarły” – były po prostu na tyle dobrymi nartami, że w oparciu o ich konstrukcję wielu producentów zaczęło robić modele nart z innych grup. I tak np. funcarver Atomic Beta Carv 9.10 zamienił się w slalomkę Beta Race 9.12, Heady Cyber Space Board i Cyber Space XTi odpowiednio w allroundy Cyber XP 100 i Cyber XP 80, allroundowe modele Fischera – Sceneo S500 i S400 miały minimalnie słabsze taliowanie niż legendarne Fischery Radarc, a slalomka RC4 WorldCup SC z sezonu 02/03 biła taliowaniem na głowę nawet najbardziej radykalne funcarvery.

Head Cyber

Heady: Cyber Space Board (121-66-108) i Cyber XP 100 (122-67-107)

Stąd – obecnie nart nadających się do jazdy fun jest bardzo dużo. Nadają się do tego już średniej klasy allroundy. Wiadomo – wyższej klasy narty będą trzymać pewniej na krawędziach, lepiej się sprawdzą w twardych warunkach, niemniej jednak – pojechać fun się da!

Wiele z takich nart wypróbowałem w jeździe fun osobiście. Jeździłem tak na starych funcarverach, na slalomkach, później próbowałem na nartach gigantowych – też się da, tylko prędkości straszne! (w końcu to były narty o promieniu skrętu 21m i długości 185cm) Dalej poszły różne allroundy (m.in. bardzo dobre Rossignole Alias 74, 166cm, promień 15m), allmountainy (K2 Xplorer – 177cm i 17m promienia. No i 84mm pod stopą). Co ciekawe – większość nowszych nart uniwersalnych radziła sobie lepiej niż stare funcarvery! Wychodzi na to, że producenci nauczyli się robić lepsze narty. Do funcarvingu też!

K2 Xplorer

K2 Xplorer. Też jeżdżą fun!

K2 Xplorer funcarving

O, tak jeżdżą!

Stąd – jeśli chcemy wybierać narty specjalnie do jazdy funcarvingowej – nie ma co się oglądać na stare funcarvery. Większość współczesnych nart jest znacznie lepsza!